Loading...

OPEN REEF - ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΥΦΑΛΩΝ

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΡΕΑ !
Τώρα είναι 10 Μάιος 2024, 20:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 451 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 46  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57452 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 10:38 
Χωρίς σύνδεση
Montipora (2000+)
Montipora (2000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 11 Απρ 2007, 19:40
Δημοσιεύσεις: 2589
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Fish-Only
Πραγματικά υπέροχο. :shock: :shock:
Το ξεκίνησες με σωστά και δίχως βιασύνες βήματα και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό. :thumbright:

_________________
A carne di lupo zanne di cane
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57457 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Σας ευχαριστώ όλους σας για τα πολύ καλά σας λόγια :)
Είμαι πολύ συγκινημένος που τελείωσε η περίοδος του στησίματος και αρχίζει μια άλλη περίοδος αυτή της συντήρησης και παρακολούθησης που είμαι σίγουρος ότι θα βγουν ωραία άρθρα και παρατηρήσεις :wink:
Το στήσιμο τελείωσε και ότι προστεθεί θα είναι τίποτα σφουγγάρια και μερικά ζωάνθους στον garden of Zefirus :D
Η θέση των κοραλλιών επιλέχθηκε βάση της ανταγωνιστικότητας που αναπτύσουν μεταξύ τους ώστε να έχω την μικρότερη πιθανή διαμάχη.
Το τελικό στάδιο για μένα είναι όταν αρχίσει το κλάδεμα που θα φτιάξω μια μινι φραγκοφάρμα και θα μοιράζω frags στους φίλους χομπίστες, οι οποίοι θα μου φέρνουν δώρο καμιά έποξικη και κάνα σακουλάκι plugs για να έχω :D
Θα σας ενημερώνω με φωτορεπορτάζ πλέον πολύ πιο συχνά και θα δώσω τις επόμενες ημέρες φωτορεπορταζ της πορείας στησίματος :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57459 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 17:00 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Δεκ 2007, 13:14
Δημοσιεύσεις: 85
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 6
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Φοβερη παρουσιαση,αλλα χαλια φωτογραφιες. :tongue:

Βρες μια καλη φωτογραφικη,γιατι αυτες που εβγαλες αδικουν πολυ το πραγματικο αποτελεσμα που αντικριζει καποιος οταν το βλεπει απο κοντα. :wink:

Σε ενα χρονο που θα ειναι τουμπανο ολα τα κοραλια θα ειναι... :D

Υ.Γ. Θελουμε και βιντεο με διαφορες φασεις του φοβερου συστηματος φωτισμου σου σε λειτουργεια.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57460 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 19:24 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 03 Δεκ 2008, 14:15
Δημοσιεύσεις: 148
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Μπραβο Γιωργο! :D πολυ καλη δουλεια!ωραιο στησιμο του βραχου και πολυ καλη η κατανομη των κοραλλιων στο χωρο!συνεχισε ετσι! :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57465 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
Ευχαριστώ παιδιά :)
Όντως Άκη δεν μπόρεσα να βρω καλή φωτογραφική και είμαι άσχετος στην φωτογράφιση ώστε να αποτιπόσω το απίστευτο χρώμα και ζωντάνια που έχουν τα ζωντανα :( .
Το ενυδρείο όμως είναι open και όλοι οι φίλοι μπορούν να το δουν :) χωρίς εξαιρέσεις!
Το βασικό είναι όπως είπε και ο Θανάσης ότι πρέπει να έχει και διάρκεια για να είναι πετυχημένο, το οποίο όπως λέει και ο Πολύβιος έγινε με την σωστή κατανομή των κοραλλιών :wink: και το αποτέλεσμα θα το δούμε σε ένα χρόνο το πολύ :roll:
Video θα προσπαθήσω να τραβήξω γιατί εχει τρομερό ενδιαφέρον με τις καταιγίδες η συμπεριφορά των ψαριών :)

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57470 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 20:41 
Χωρίς σύνδεση
New member (10+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 26 Ιαν 2010, 20:17
Δημοσιεύσεις: 15
Τοποθεσία: Παιανία
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 5
Type of Aquarium: Medium (100-500)
Μπράβο για το πολύ όμορφο ενυδρείο σου.

Σε ενα μήνα περίπου που θα αρχίσω να βάζω κοράλλια θα σε τρελλάω στις ερωτήσεις. :lol: :lol:

_________________
Χριστίνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57472 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 20:59 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 24 Απρ 2008, 10:08
Δημοσιεύσεις: 1088
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Μπράβο ρε φίλε ειναι SUPER :thumbleft:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57479 Δημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 23:02 
Χωρίς σύνδεση
Mandarin (100+)
Mandarin (100+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 08 Μαρ 2008, 16:57
Δημοσιεύσεις: 304
Τοποθεσία: ανδρος κυκλαδες
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Experience in Years: 10
Type of Aquarium: Not yet
απο το λιγο που σε γνωρισα καταλαβα οτι εχεις μια τρελα με το ενυδρειο :D
τωρα το σιγουρεψα........χα χα
μπραβο γιωργο να το χαιρεσαι :!: :!:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57620 Δημοσιεύτηκε: 16 Φεβ 2010, 21:52 
Χωρίς σύνδεση
Tang (1000+)
Tang (1000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 04 Δεκ 2009, 19:55
Δημοσιεύσεις: 1131
Images: 5
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Experience in Years: 0
Type of Aquarium: Big (500-1000)
Πάρα πολύ καλή παρουσίαση, αναμένω και την ανάλυση της πορείας ως εδώ μια που τώρα ξεκινάω με νεκρό βράχο και αραγωνίτη.

Η τέχνη του να έχεις τόσα κοράλλια και να φαίνεται τόσο φυσικό το αποτέλεσμα είναι απλά μοναδική. Respect.

Αν μου επιτρέπεις να θέσω κάποιες ερωτήσεις-απορίες, ως νέος.

Το είδα εδώ και το έχω δει και στο ενυδρείο του TEO (και πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο και θα συμφωνήσω με το τον φίλο Basil ότι σε λίγο θα τριτώσει το καλό για τη χώρα μας). Αναφέρομαι στο στήσιμο του βράχου. Είναι σχεδόν εφαρμοστό στο πίσω τζάμι, το οποίο βοηθάει εκπληκτικά για τη σωστή τοποθέτηση και προβολή των κοραλλιών. Να υποθέσω ότι το να μην έχουν τα ψαράκια χώρο πίσω από το βράχο, δεν είναι ιδιαίτερα κρίσιμο; Και ότι ο αερισμός στο πίσω μέρος του βράχου δεν είναι τόσο έντονος;

Μια άλλη απορία είναι η εξής: έχεις στο display 15Kg βράχο και άλλα10Kg βράχο στην πλάτη-sub, σύνολο 25Kg στα 250 lt νερού (200 display + 50 sub), δηλαδή έχεις 10% του νερού σε βράχο, το οποίο έρχεται σε πλήρη ταύτιση με τον rule of the thumb για την ποσότητα του βράχου. Η ποσότητα του βράχου δεν παίζει ρόλο αν θα είναι στο sub ή στο display tank; Δηλαδή θα μπορούσε ας πούμε να είναι όλη στο sub και στο display μόνο κοράλλια;

Όλες οι απορίες είναι επειδή τώρα κάνω το aquascape (αύριο μάλλον θα ποστάρω φώτο για να πάρω τα σχόλιά σας) και τελικά με τα 45 Kg βράχο (10%) νομίζω ότι δεν έχω και πολύ χώρο (έχοντας αφήσει πίσω κάποιο για τα ψαράκια).

_________________
http://www.photograf.gr


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NERVARIUM
#57623 Δημοσιεύτηκε: 16 Φεβ 2010, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Acropora (3000+)
Acropora (3000+)
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: 20 Μάιος 2008, 13:40
Δημοσιεύσεις: 5264
Images: 2
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times
Experience in Years: 18
Type of Aquarium: Not yet
almost έγραψε:
Πάρα πολύ καλή παρουσίαση, αναμένω και την ανάλυση της πορείας ως εδώ μια που τώρα ξεκινάω με νεκρό βράχο και αραγωνίτη.

Θα την έχετε σύντομα :wink:


Η τέχνη του να έχεις τόσα κοράλλια και να φαίνεται τόσο φυσικό το αποτέλεσμα είναι απλά μοναδική. Respect.

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Αν μου επιτρέπεις να θέσω κάποιες ερωτήσεις-απορίες, ως νέος.

Το είδα εδώ και το έχω δει και στο ενυδρείο του TEO (και πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο και θα συμφωνήσω με το τον φίλο Basil ότι σε λίγο θα τριτώσει το καλό για τη χώρα μας).

Δε νομίζω γιατί δεν έχω σκοπό κάτι τέτοιο, το μόνο που με νοιάζει είναι το ενυδρείο μου, πάντως σε ευχαριστώ για την φιλοφρόνιση :)

Αναφέρομαι στο στήσιμο του βράχου. Είναι σχεδόν εφαρμοστό στο πίσω τζάμι, το οποίο βοηθάει εκπληκτικά για τη σωστή τοποθέτηση και προβολή των κοραλλιών. Να υποθέσω ότι το να μην έχουν τα ψαράκια χώρο πίσω από το βράχο, δεν είναι ιδιαίτερα κρίσιμο; Και ότι ο αερισμός στο πίσω μέρος του βράχου δεν είναι τόσο έντονος;


έχει ελεύθερο χώρο όσο χρειάζεται να υπάρχει κυκλική κυκλοφορία και να αερίζεται ο βράχος(δες φώτο), η προβολή των κοραλλιών επιτυγχάνεται κάνοντας χαμηλά το στήσιμο ώστε να έχουν ελεύθερο χώρο για ανάπτυξη προς τα πάνω, λόγω του ότι έχω μικρόψαρα είναι αρκετός ο χώρος που έχουν καθώς και αν προσέξεις στις φώτο όλος ο βράχος στηρίζεται σε κομάττια απο χοντρό κοράλλι που έσπασα και είναι σαν εξέδρες και τα 3 νησια, οπότε έχουν άφθονο χώρο για ξεκούραση το βράδυ καθώς και την ημέρα και ο βράχος ''αναπνέει'' πλήρως. Ο αερισμός είναι αρκετά έντονος διότι στο σημείο που είναι η αντλία προκαλεί κυκλικό ρεύμα.


Μια άλλη απορία είναι η εξής: έχεις στο display 15Kg βράχο και άλλα10Kg βράχο στην πλάτη-sub, σύνολο 25Kg στα 250 lt νερού (200 display + 50 sub), δηλαδή έχεις 10% του νερού σε βράχο, το οποίο έρχεται σε πλήρη ταύτιση με τον rule of the thumb για την ποσότητα του βράχου. Η ποσότητα του βράχου δεν παίζει ρόλο αν θα είναι στο sub ή στο display tank; Δηλαδή θα μπορούσε ας πούμε να είναι όλη στο sub και στο display μόνο κοράλλια;

Το ποσοστό που λες έτυχε να είναι ακριβώς δεν το κυνήγησα, πραγματικά δεν χρειάζεται να έχεις και καθόλου βράχο στο display tank(τουλάχιστον αυτό είναι προσωπική άποψη) φτάνει να υπάρχει στο sub για να στηριχτεί η βιολογία σου, που για μένα είναι πολύ καλύτερα γιατί αν δεις τι γίνεται πίσω απο σφουγγάρια και τον τρελό μικρόκοσμο που αναπτύσετε είναι απλά φανταστικό :) , φτάνει να τα μεταφέρεις τα σφουγγάρια και να τα αφήσεις.
Ο βράχος μπήκε για να δήξει φυσικότητα και να στηριχθούν τα κοράλλια, όχι ότι αν βάλεις φουλ φορμόζες για παράδειγμα δεν θα γίνει ζούγκλα και θα δείχνει σούπερ φυσικό μετά απο καιρό.
Ο βράχος δεν είναι απαραίτητο να καλύπτει ποσοστά, όσο πιο πολύς εννοείτε καλύτερα, το βασικό είναι να είναι ειδανικός, πορώδες, καθαρός και τα υπόλοιπα γίνονται :wink:


Όλες οι απορίες είναι επειδή τώρα κάνω το aquascape (αύριο μάλλον θα ποστάρω φώτο για να πάρω τα σχόλιά σας) και τελικά με τα 45 Kg βράχο (10%) νομίζω ότι δεν έχω και πολύ χώρο (έχοντας αφήσει πίσω κάποιο για τα ψαράκια).


Προχωρα φίλε μου! :)


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_________________
Εικόνα
''simplicity is genius''
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ Personal album  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 451 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 46  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron

TapaTalk Enabled


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com